fbpx
Internet Rumia

     W dzisiejszych czasach Internet jest jednym z narzędzi z którego korzystają wszyscy. Towarzyszy nam w codziennym życiu częściej niż nam się wydaje – praca, rozrywka, nauka. Internet ułatwia nam życie, więc nic dziwnego, że chcemy aby był jak najszybszy i jak najbardziej stabilny. Obecne możemy skorzystać z wielu rozwiązań dostarczania Internetu. W tym artykule skupimy się na internecie światłowodowym FTTH i FTTB. 

Jak działa internet światłowodowy?

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego z domieszką tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych bez zakłóceń za pomocą fali świetlnej. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii teleinformatycznych, którą wyróżnia przede wszystkim nieograniczona prędkość przesyłu. Sygnał dostarczany w ten sposób jest odporny na zakłócenia, które mogą zostać wywołane działaniem czynników zewnętrznych jak na przykład odczuwalne spadki prędkości spowodowane śnieżycą, burzą, opadami czy porywistym wiatrem. Dzięki wykorzystaniu światłowodu tego typu problemy nie mają wpływu  na stabilność połączenia. Co ważne światłowód coraz częściej to nie tylko dostęp do Internetu ale również dostęp do innych usług telekomunikacyjnych, takich jak telewizja czy telefonia.

Istnieją różne technologie dostarczenia Internetu opartego o światłowód do użytkownika końcowego:

Pierwszą z nich jest technologia FTTH (Fiber To The Home) czyli światłowód do domu/mieszkania. Oznacza to, że pomiędzy dostawcą a odbiorcą internetu nie ma żadnych barier mogących spowalniać transfer. 

Kolejną technologią doporowadzenia światłowodu do użytkownika jest technologia FTTB (Fiber To The Building) to określenie infrastruktury w której światłowód łączy centralę z budynkiem wielorodzinnym. Polega ona na doprowadzeniu do punktu styku w budynku przyłącza telekomunikacyjnego w technologii światłowodowej, a wykonanie instalacji budynkowej następuje natomiast z wykorzystaniem innego kabla- przewodu UTP (skrętki).

Jakie zalety ma światłowód ?

1. Małe opóźnienia – technologia światłowodowa gwarantuje niski PING, co przekłada się na małe opóźnienia w dostępie do serwera, jest to istotne zwłaszcza dla miłośników gier on-line

2. Błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików – wysoka przepustowość łącza światłowodowego pozwala na błyskawiczne ściąganie i przesyłanie plików oraz płynne odtwarzanie wideo w najwyższej jakości 4K.

3. Bezawaryjność – bezpośrednie połączenie miedzy nadawcą a odbiorcą pozwala ograniczyć ryzyko awarii.

4. Przepustowość – ten parametr ma ogromny wpływ na komfort codziennego korzystania z sieci. Przepustowość łącza w bezpośredni sposób przekłada się na prędkość pobierania (ang. download) i wysyłania danych (ang. upload). To właśnie od prędkości downladu uzależniony jest czas ładowania stron www, buforowania materiałów wideo dostępnych online, czy pobierania plików znajdujących się w sieci. Im wyższa jest prędkość pobierania oferowana przez łącze, tym ten czas jest krótszy. Z kolei prędkość uploadu ma znaczenie, gdy umieszczasz wideo w sieci lub tworzysz w chmurze kopie dużych plików.

Podsumowując zarówno FTTB i FTTH są oparte na technologii światłowodowej. Istnieje pomiędzy nimi istotna różnica polegająca na długości odcinka, na którym światłowód ten jest poprowadzony.